На ремонт пошкодженої російськими ракетними аками критичної інфраструктури бракує коштів?
Як виявив держаудит, НЕК “Укренерго” через низку порушень втратила 1,13 млрд гривень, які, схоже, “осіли” у компанії Коломойського і не можуть бути викорисні на відновлення української енергомережі. Делі ймовірної “схеми” дослідив “СтопКор”.
Наближається опалювальний сезон, а з ним і збільшення викорисння електроенергії. Сторінки газет соцмереж рясніють заголовками про важку зиму, планові відключення світла підняття у два рази цін на електроенергію.
В цей же час, як виявила державна ревізія, “Укренерго” завдало збитків державі на суму понад 1 млрд грн.
Пошкодження електроснцій, підснцій, трансформаторів ліній електропередач загалом заподіяли шкоди Україні на 11 мільярдів доларів, що є колосальною сумою для нашої країни.
Пригадаємо, з жовтня до листопада ще минулого року російські ракети завдали 300 ударів по енергосистемі України. А уже протягом цього року масованими ракетними ударами виведено з ладу 271 енергетичний об’єкт в Україні.
Відповідно, потужність енергетичної системи України зменшилась на 68%.
І природньо, що протягом весняно-літніх місяців значна увага кошти мали б бути направленні на усунення наслідків руйнувань відновлення енергетичної системи.
Наприкінці липня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що відновлення енергетичних потужностей іде за планом і 60% запланованих робіт уже виконано.
Однак не всі поділяють кі оптимістичні настрої. Адже 5 серпня на засіданні енергокомітету у Верховної Раді Костянтин Ущаповський, голова Нацкомісії, що здійснює держрегулювання в енергетиці, заявив, що виконано лише 1,6% аварійно-відновлювальних робіт від загальних пошкоджень. А “Укренерго” повідомляє про зовсім не оптимістичні 7%.
І найперше, що можна подумати у кій ситуації – відсутність коштів на ремонтні роботи. Ні, як виявляється кошти є, проте використовують їх не за призначенням, а “Укренерго” погрузло в корупційних скандалах всередині компанії судових розбірках.
Куди ж іде насправді фінансування, ке вкрай необхідне для відновлення енергетичних потужностей стратегічного об’єкту держави?
Починаючи ще з 2018 року “Юнайтед Енерджі” за кошти державного “Укренерго” збагатилася на 1,4 млн. грн. Хто ж це за компанія, якій було дозволено під час війни обкрадати державу? І от сюрприз – “Юнайтед Енерджі” тісно пов’язана з Ігорем Коломойським, адже посчає електроенергію на підприємство, яке належить саме йому, і ця електроенергія необхідна для роботи двох великих заводів з виробництва феросплаву.
А саме, за даними джерел на енергоринку, “Юнайтед Енерджі” продавало ресурс іншої напівдержавної компанії – “Укрнафти”. Контрольний пакет акцій “Укрнафти” належить державі, але понад 42% акцій контролюють структури, кінцевим бенефіціаром яких є, в тому числі, Ігор Коломойський.
До речі, НКРЕКП оштрафувала ТОВ “Юнайтед Енерджі”, на 1,7 млн грн за порушення ліцензійних умов.
Ба-більше, у період з лютого по квітень 2022 року “Укренерго” продало небалансової електроенергії компанії “Юнайтед Енерджі” на майже 1,92 мільярда гривень, проте “Юнайтед Енерджі” не спромоглася виплатити усю суму, заборгувавши понад 1,13 мільярда гривень.
За ринковими правилами, у кому випадку компанії–боржнику має присвоїтись стус “Переддефолтний” “Дефолтний”. Тобто, “Укренерго”, спираючись на діюче законодавство, 2 жовтня 2022 року повинно було повідомити “Ощадбанк” про непогашений борг “Юнайтед Енерджі”. Але, ще 9 березня 11 березня “Укренерго” інформує банк про відсутність кої заборгованості.
І здавалося б, декілька днів, що це дає?
Проте, ці дні сють вирішальними. Адже при надані “Юнайтед Енерджі” стусу “Дефолтний”, зупинився б рух коштів у боржника. Оскільки цього не слося, “Юнайтед Енерджі” виводить 657 млн. грн. на рахунки “Нью Енерджі Юкрейн”. Після чого “Нью Енерджі Юкрейн” активно користується даними кошми, отримуючи прибутки.
Після проведення аудиту у травні 2022 року проти “Нью Енерджі Юкрейн” НАБУ відкриває кримінальне провадження, щодо незаконно отриманих коштів внаслідок кримінального порушення для подальшої їх легалізації. І Вищий антикорупційний суд арештовує 657 млн. гривень у “Нью Енерджі Юкрейн”.
Мало того, у цей час керівництво “Укренерго” отримало значні премії: голова наглядової ради Шевки Анджунер – 1,5 мільйона гривень, а колишній виконуючий обов’язки голови правління Всеволод Ковальчук отримав 5,5 мільйона гривень.
Оскарження “Укренерго” заборгованості компанії Коломойського
А найцікавіше те, що Національна енергетична компанія “Укренерго” намагалася оскаржити результи Державної аудиторської служби, які виявили порушення з боку “Укренерго” у пинні неповідомлення “Ощадбанку” про заборгованість ТОВ “Юнайтед Енерджі”. Проте суддя Євген Марич, розглядаючи доводи обох сторін, підтвердив, що “Укренерго” справді порушило чинне законодавство, яке призвело до збитків держави на суму 1 млрд 130 млн 632 тисячі 999 грн., про що йдеться у поснові суду від 10 жовтня 2023 року.
Проте, на цьому справа не завершилась і “Укренерго” наразі намагається зараз стягнути кошти з банку “Альянс”, який свого часу дав банківську гарантію ТОВ “Юнайтед Енерджі”.
Інше нецільове викорисння коштів, виявлене аудиторами, стосується розподілень коштів міжнародними фінансовими організаціями.
Під керівництвом Володимира Кудрицького керівництво “Укренерго” уклало контракти з підрядниками на різноманітні будівельні роботи посвку обладнання. Підприємства-підрядники включали предсвництво іспанської компанії Instalaciones Inabensa SA, предсвництво азербайджанської Azenco ASC, українську компанію ТОВ “Хорос”, а кож корпорацію виробничих комерційних підприємств “Союз”. Проте, як показала практика, роботи виконували і посвляли обладнання лише українські субпідрядники. До того, ревізією виявлено, що виконано робіт було на 666,4 млн. грн. менше, ніж передбачалося у контракх.
Ще один приклад розкрадання коштів – домовленість між “Укренерго” підприємством “Союзкомплект”, яке має реєстрацію в Казахсні.
Угода передбачала технічну модернізацію підснції 330 кВ “Новокиївська”, яка повинна була підняти потужність підснції із 400 до 600 МВА через посчання всновлення обладнання на суму понад 31 мільйон доларів.
Проте аудиторами всновлено, що різниця між вартістю проведених робіт вартістю робіт, передбаченою контрактом, склала 280,5 мільйонів гривень, а це 37,7% від загальної вартості контракту. Важливо і те, що ці роботи були фінансовані кредими від міжнародних фінансових організацій.
Ще у вересні “Укренерго” опублікувало проєкт нових рифів на 2024 рік. Якщо простими словами, то тариф на диспетчеризацію і передачу електроенергії зросте десь у 2 рази. к, вам не здалося.
Восннє рифи на диспетчеризацію передачу електричної енергії підвищували у грудні 2022 року. Тоді НКРЕКП затвердила підвищення в три епи протягом першого півріччя 2023 року. У підсумку, риф на передачу електроенергії зріс на +40%, а риф на диспетчеризацію – на +54%.
Складається враження, що “Укренерго” намагається максимально роздути видаткову частину рифів на передачу диспетчеризацію без належних на те причин.
Отже, ймовірна непрофесійність або недбалість у роботі “Укренерго” призвели до значних штрафів, нецільового викорисння коштів. Невже у той час, коли кожний пересічний українець, “від малого до срого”, срається донатити для фронту, “Укренерго” просто намагається залізти у кишені українців – підвищуючи рифи, щоб покрити свої прорахунки, або корупційні оборудки?
Редакція “СтопКору” звернулась до “Укренерго” з проханням пояснити причини збільшення рифів без належних на те причин чи підтвердилось нанесення збитків державі на суму понад 1 мільярд гривень у зв’язку з порушенням чинного законодавства.