У Боснії розслідують купівлю заводу за гроші України, що мали піти на міни

Прокуратура Боснії та Герцеговини перевіряє обставини купівлі заводу з виробництва вибухівки Вітезіт, в яких могли фігурувати кошти Міністерства оборони України, сплачені за контрактом на постачання мінометних пострілів. Про це йдеться в розслідуванні балканської служби Радіо Свобода.

У Боснії розслідують купівлю заводу за гроші України, що мали піти на міниРозслідування пов’язане з контрактом вартістю 1,4 мільярда гривень між українським Міноборони та маловідомою фірмою Львівський арсенал, укладеним у листопаді 2022 року, на постачання великої партії мінометних пострілів.

Україна внесла понад 400 мільйон гривень передоплати, проте Львівський арсенал зірвав постачання, після чого на компанію подали до суду.

За даними ЗМІ, для виконання контракту ця фірма залучила словацьку компанію Sevotech, що співпрацює з WDG Promet, яка базується в Загребі (Хорватія). Остання ж має рахунок у чеському банку Podnikatelská družstevní zálazna, куди й перераховувались кошти Міноборони України. Імовірно, планувалось здійснити закупівлю мін із Хорватії.

За збігом обставин, власник хорватської WDG Promet Матіас Зубак – син хорватського торговця зброєю Звонка Зубака – у грудні 2022 року придбав у Боснії і Герцеговині завод Вітезіт із виробництва вибухівки за 5,5 мільйона євро.

Згідно з даними видання, кошти Зубак отримав через WDG Promet із рахунку в чеському Podnikatelská družstevní zálazna.

Сам Зубак стверджує, що кошти з рахунку – усього 5,6 мільйона доларів – у нього вкрали нібито працівники банку в Чехії, підробивши документи й підписи, а купівля Вітезіта не пов’язана з контрактом українського Міноборони.

У Podnikatelská družstevní zálazna стверджують, що WDG Promet сам зняв кошти з рахунку. У банку повідомили фінрегулятору Чехії про цю транзакцію як підозрілу. Представник установи Каміль Бабух прямо звинувачує загребську компанію у тому, що вона «витратила українські гроші на купівлю Вітезіту».

Розслідування обставин цих транзакцій ведуть прокуратури в Чехії та Боснії і Герцеговині.

Чеська сторона попросила Боснію через Європол допомогти з отриманням даних про діяльність компаній, які фігурують у справі.

Нагадаємо, у серпні українські захисники мали отримати 55 дронів HAWK від приватної компанії. За них Міністерство оборони сплатило 650 млн гривень авансом. Контракт на загальну суму 807 млн гривень підписали з компанією родини колишнього нардепа Борислава Розенблата.

У Боснії розслідують купівлю заводу за гроші України, що мали піти на міни


Джерело


Like this post? Please share to your friends:
UAZMI