Північне сяйво: що це таке, як виникло в Україні і чому небо було червоним

Північне сяйво: що це таке, як виникло в Україні і чому небо було червоним

У ніч проти 6 листопада деякі регіони України спостерігали досить нетипове для нашого географічного регіону явище – північне сяйво. Воно мало яскравий червоно-малиновий колір, подекуди із зеленими смугами, і трималось у небі досить довго.

OBOZ.UA розбирався, що спричинило це рідкісне природне явище. І чому сяйво було саме червоним, інформує UAZMI.org.  

Що таке північне сяйво

Загальним терміном на позначення явища є полярне сяйво. Виникає воно у верхніх шарах атмосфери планети під впливом потоків заряджених частинок, які магнітне поле планети спрямовує до полюсів. Якщо це відбувається у Північній півкулі, таке сяйво називається латиною Aurora borealis (північне сяйво), а у Південній – Aurora Australis (південне сяйво).

За межами полярного кола явище спостерігається відносно нечасто. Спричинити його може справді потужний викид корональної маси Сонця. Саме такий викид стався кілька днів тому, спричинивши сильну геомагнітну бурю, написав на своїй Facebook-сторінці астроном та лектор харківського планетарію Володимир Кажанов. Часточки, які відірвались від світила, бомбардували атмосферу Землі настільки інтенсивно, що північне сяйво можна було спостерігати у багатьох країнах північної півкулі Землі. Зокрема в Україні.

Чому сяйво було червоним

Як пояснив “Суспільному” завідувач відділу радіофізики та геокосмосу Радіоастрономічного інституту НАН України Андрій Залізовський, колір сяйва зумовлюється тим, які іони чи атоми збуджуються в атмосфері. “Червоний – це якраз той колір, який дає атомарний кисень в іоносфері. Кожний сорт молекул, коли він збуджується, а потім, повертаючись у свій нормальний стан, випромінює свою довжину хвилі й свій колір. На якій висоті, які молекули або атоми збуджуються під впливом висипання частинок з хвоста магнітосфери — такий колір ми бачимо”, — розповів науковець.

Він також пояснив, що для того, щоби сяйво стало видимим, потрібно, щоби корональні сонячні маси проникали в атмосферу саме у темну пору доби. Тоді на нічному небі видно, як відбувається красиве світлове випромінювання. У листопаді ночі досить довгі, а днями на Сонці сталась потужна геомагнітна буря, отже всі обставини зійшлися і явище можна було спостерігати в Україні.

Залізовський також дав надію тим, хто цього разу пропустив яскраве небесне шоу. Оскільки зараз ми наближаємось до піку сонячної активності, такі викиди відбуватимуться досить часто і в Україні полярне сяйво можна буде спостерігати кілька разів на рік. А взагалі в середньому північне сяйво у небі над нашою країною можна спостерігати в середньому щороку одного разу.

Читати новиниу на сайті UAINFO Посилання   

Like this post? Please share to your friends:
UAZMI