Росію змусять поступитися та прийняти умови закінчення війни в Україні: чим завершився саміт миру на Мальті

Мальтійські переговори зібрали учасників із 66 країн, що стало найбільшим представництвом на подібних зібраннях. Серед них – країни ЄС, США, Великобританія, Туреччина, яка виступала посередником між Росією та Україною, а також члени БРІКС, куди входить Росія, – Південна Африка, Бразилія та Індія, пише OBOZ.UA, ігформує UAINFO.org.

Було розглянуто конкретні напрями Формули миру та напрацювання з їх реалізації. Серед них – питання ядерної та продовольчої безпеки, відновлення територіальної цілісності України та звільнення всіх полонених і депортованих українців.

Для України важливо було залучити до участі у саміті якнайбільше держав світу для того, щоб заручитися підтримкою не лише своїх союзників на Заході, а й на так званому Глобальному Півдні.

Про основні результати саміту – у матеріалі OBOZ.UA.

З початку повномасштабного вторгнення Російська Федерація неодноразово використовувала ядерний шантаж, щоб підняти свою значущість і схилити світову спільноту до переговорів з тих чи інших питань. Черговий виток розкручування ядерного апокаліпсису відбувся, коли Росія атакувала Хмельницьку АЕС. Уламки від БПЛА впали поряд зі станцією, пошкодивши адміністративні будівлі. На цьому тлі Рада Федерації Росії схвалила вихід із договору про заборону ядерних випробувань, а Путін провів тренування сил ядерного стримування, під час якого було відпрацьовано “масований ядерний удар”.

Як зазначив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, атака на Хмельницьку АЕС ще раз наголошує на вкрай нестабільній ситуації з ядерною безпекою в Україні, яка триватиме доти, доки триває ця трагічна війна, яку розв’язала Росія.

Ще одна проблема – окупація Росією Запорізької АЕС. Після того як МАГАТЕ встановило постійну присутність на найбільшій у Європі атомній електростанції, щоб допомогти запобігти аварії, загальна ситуація на об’єкті залишається вкрай хиткою.

“На станції експерти спостерігають постійну присутність мін між огорожами по периметру. При цьому їм досі не надали доступу до даху реакторних блоків 1, 2, 5 та 6. Команда МАГАТЕ також вимагала оглянути всі шість турбінних залів один за одним, щоб мати можливість повністю оцінити ситуацію на станції. Поки що це клопотання не задоволене. Щоб контролювати дотримання всіх принципів ядерної безпеки, ми повинні мати повний доступ”, – констатував Гроссі.

Під час саміту Україна презентувала план щодо ядерної та радіаційної безпеки, який має на меті повне виведення російського військового та цивільного персоналу, зброї та обладнання з території Запорізької АЕС і передачу контролю над станцією Україні.

План передбачає посилення ролі МАГАТЕ в контролі за дотриманням правил експлуатації ядерних установок, визначення технічних умов для безпечного повернення ЗАЕС під контроль України, вивчення механізмів відповідальності за невиконання міжнародно визнаного принципу ядерної безпеки.

Продовольча безпека потребує захисту

Дії РФ проти України у ході повномасштабного вторгнення мають на меті умисне перешкоджання сільськогосподарській діяльності та блокування експорту зерна у країни світу. Створення продовольчої кризи в Україні та світі, схоже, є однією з цілей Кремля у цій війні. Бойові дії вже призвели до зростання світових цін на зерно. При цьому РФ продовжує блокувати українські порти, що поглиблює продовольчі проблеми. Так, за даними ООН, понад 1,7 млрд чоловік у світі можуть опинитися під загрозою злиднів та голоду внаслідок збоїв у системі виробництва продовольства, спричинених повномасштабною війною Росії.

Саме тому під час свого виступу на саміті з питань реалізації Формули миру Україна закликала союзників збільшити військову допомогу задля забезпечення продовольчої безпеки у всьому світі.

Український план дій передбачає встановлення міжнародних гарантій безпеки для безперебійного постачання продовольства. Для цього запропоновано посилити захист портової та логістичної інфраструктури в Україні, забезпечити розмінування морських шляхів у Чорному морі, необхідних для безпечного судноплавства до українських портів. Також Україні потрібні протиракетні та протидронні боєприпаси для захисту портової та логістичної інфраструктури в країні.

Повернення українських дітей

Після повномасштабного вторгнення Російська Федерація вчинила багато воєнних злочинів на території України. Один із них – примусове переселення тисяч українських дітей віком від чотирьох місяців до 17 років з тимчасово окупованих територій до РФ, де їх піддають незаконній “фільтрації” або, в деяких випадках, катуванням і жорстокому поводженню.

На сьогоднішній день складно визначити реальні масштаби насильницьких переміщень, кількість вивезених українських дітей та місця їхнього перебування в Росії. Нині, за офіційними даними, депортованими або примусово переміщеними вважаються майже 20 тисяч дітей.

Викрадення дітей входить до затвердженого ООН списку із шести серйозних порушень щодо дітей під час збройних конфліктів. Крім того, згідно з міжнародними документами, насильницьке переміщення дітей є однією з ознак геноциду.

На Мальті було запропоновано створити міжнародну коаліцію країн, яка сприятиме, зокрема, поверненню українських дітей, депортованих чи примусово переміщених Росією з тимчасово окупованих територій України. Таку ініціативу озвучила делегація Канади, і її підтримали багато країн – учасниць заходу.

Росія змушена буде поступитися

Саміт на Мальті був вдалим для України, адже з кожним разом до розроблення плану Формули миру долучаються дедалі більше держав, що поважають міжнародне право та статут ООН, тож Росія буде змушена поступитися світовій спільноті та прийняти її спільні умови, – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

“Той факт, що на пропозицію України відгукнулися 66 країн, говорить про зацікавленість більшості держав світу мирним планом України та високий рівень саміту, – говорить Олександр Мережко. – Розподіл конкретних напрямків Формули миру на окремі секції, на мій погляд, було правильною стратегією. Адже кожна країна може знайти серед цих питань те, яке для неї сьогодні найбільш актуальне. Ядерна та продовольча безпека – теми, які хвилюють усіх у світі. Таким чином Україні вдалося залучити до роботи багато країн Африки та Азії. Щодо Китаю, то особисто я не вважаю відсутність його представників якоюсь невдачею. Вони придивляються, все вивчають та приєднаються до роботи над Формулою, адже бояться опинитися поза межами ухвалення глобальних рішень.

Що стосується представників країн так званого Глобального Півдня, позиція яких для нас дуже важлива, то я тільки-но повернувся з Анголи, де проходила Асамблея міжпарламентського союзу. Так от наша делегація провела майже 30 двосторонніх зустрічей, більшість з яких саме з представниками Глобального Півдня.

Хочу зазначити, що їхнє ставлення до російської агресії дуже змінилося. Через наслідки повномасштабного вторгнення Росії в Україну та розірвання традиційних ланцюгів постачання того ж зерна у багатьох країнах Азії та Африки значно зросли ціни на продовольство. На сьогодні навіть існує загроза голоду в багатьох державах. Якщо раніше вони трималися якогось паритету в цьому питанні, то зараз дедалі більше хочуть скорішого припинення війни. При цьому вони чітко розуміють і нашу позицію – ніякого умиротворення агресора через територіальні постуки не буде. Всі вже розуміють і основний факт: в інтересах світу – повне відновлення територіальної цілісності України”, – зазначив Олександр Мережко.

Like this post? Please share to your friends:
UAZMI