Реакція на ракетний удар по Сумах

Лідери Заходу засудили жорстокий ракетний удар по українському місту Суми, від якого загинуло 34 та постраждали 117 осіб, у тому числі п'ятнадцять дітей.

Спецпредставник США по Україні Кіт Келлогг у мережі X написав, що атака російських військ на цивільні об’єкти в Сумах виходить за межі пристойності. «Як колишній військовий, я знаю, що таке точкові удари, і це неприйнятно», – написав Келлог.

У тій же соцмережі залишив запис і президент Франції Еммануель Макрон.

«Сьогодні очевидно, що Росія вирішила продовжити війну, – написав він. – Всупереч людським життям, міжнародному праву та дипломатичним пропозиціям президента Трампа. Необхідні рішучі заходи, щоб нав’язати Росії режим припинення вогню. Франція невпинно працює над цим разом зі своїми партнерами».

Прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер заявив, що «вражений» і вимагав від Володимира Путіна «прийняти негайне і безумовне перемир’я».

Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні засудила «жахливий і підлий напад Росії».

Відзначимо, що Суми були піддані масованому ракетному обстрілу лише через два дні після переговорів у Санкт-Петербурзі між спецпосланником президента США Стівом Уіткоффом і президентом Путіним.

За оцінкою аналітика ВВС Кріса Партриджа, ракети, що влучили по Сумах, ймовірно, вразили призначену ціль.

На відео, на якому, як стверджується, зафіксовано момент ракетного удару, видно те, що могло бути або балістичною, або крилатою ракетою на кінцевому відрізку свого польоту. – стверджує Партридж. – Більш ймовірно, що це балістична ракета, оскільки Суми знаходяться близько до кордону з Росією.

Такі ракети випускаються в атмосферу по дугоподібній траєкторії і потім знижуються на свою ціль. Крилаті ракети в польоті більше схожі на літак або дрон і мають тенденцію атакувати цілі в глибині української території.

Цим ракетам легше ухилятися від систем ППО, але це відбувається не завжди.

У будь-якому випадку, в ракету заздалегідь вводяться координати цілі в призначеному місці удару — ці координати зазвичай точні. Тож якщо ракету не вдалося «обдурити» або її система наведення не відмовила, то з високою ймовірністю вона потрапила туди, де знаходилася призначена їй ціль. Протягом всієї війни росіяни регулярно завдавали ударів по забудованих цивільних районах.

Про тактику російських ударів по цивільних об’єктах та можливості відповідної дії ЗСУ haqqin.az поговорив з офіцером запасу армії Литви, відомим експертом з озброєння та військової справи Дарюсом Антанайтісом.

– ⁠За даними української розвідки, удари по Сумах завдали російська 112-та та 448-ма ракетні бригади. Ізраїльський військовий оглядач Ігаль Левін вважає, що обчислити командирів бригад і особливо, технарів, які обслуговують ці ракетні дивізіони, не так складно.

«Їх ніхто не охороняє на такому рівні, як топів, – написав Левін у мережі facebook. – У них є будинки, сім’ї, прописки… Відомо, де вони відпочивають влітку, їх діяльність фіксується у звітах… Словом, ці люди є більш ніж легітимними цілями. Інших способів віднавчити цих глибоко хворих людей від того, щоб вони не били по дітях і цивільних, я не бачу».

Що скажете?

– ⁠Будь-який російський військовий — це легальна ціль для української армії. Неважливо, ким він служить – кухарем, оператором у ракетних військах або писарем у штабі. Він — легальна ціль для українців.

У військовій справі є таке поняття, як «high-value target». З англійської це перекладається, як «Особливо важлива ціль». High-value target це такі військові, які є пріоритетною ціллю, для підготовки яких потрібен багато часу і коштів. Наприклад, льотчики, ракетники, високопоставлені офіцери.

Звісно, офіцери 112-ї та 448-ї ракетних бригад є для українців ціллю особливої важливості. Вони – легальна ціль, знищення якої призведе до значної шкоди в таборі ворога.

-⁠ ⁠В чому військовий сенс бити по цивільному населенню?

— Це традиційна тактика при будь-яких війнах, яку Росія вела у своїй історії. Росіяни били по мирних містах в Угорщині в 1956 році, в Чехословаччині в 1968-му, в Афганістані, під час двох воєн у Чечні, в Грузії, Україні. З часів царської Росії ця варварська тактика не змінювалася. Вони вбивали цивільних, щоб залякати все населення країни. Щоб політична влада країни, на яку напала Росія, швидше прийняла її умови. Тож, у тому, що Росія завдає ракетних ударів по цивільному населенню, немає нічого нового. Ну, а з військової точки зору це злочин.

Росіяни били по мирних містах в Угорщині в 1956 році, в Чехословаччині в 1968-му, в Афганістані, під час двох воєн у Чечні, в Грузії, Україні. З часів царської Росії ця варварська тактика не змінювалася

– ⁠Трагічні картини убитих і поранених на дитячому майданчику в Кривому Розі, в міському автобусі в Сумах можуть спонукати Збройні сили України на аналогічні дії…

– ⁠Те, що робить російська армія, це військовий злочин, схожий на тероризм. Україна не може піти цим шляхом, інакше союзники Києва просто перестануть йому допомагати. Будь-яка держава, яка веде війну, повинна дотримуватися військового права. Тож, незалежно від мотивів будь-який військовослужбовець ЗСУ не має права скоювати військові злочини. Удари можуть бути завдані лише по легальних військових цілях. Це можуть бути і цивільні цілі, які обслуговують війну. Наприклад, заводи, підприємства з виробництва та ремонту зброї і так далі.

І, звісно, є політичні військові цілі, такі як президент, міністри та інші політики, які підтримують війну в Україні. Варто врахувати, що за всі злочини, скоєні з моменту вторгнення в Україну, за вбивства цивільних осіб і близько п’ятисот дітей влада в Кремлі рано чи пізно дасть відповідь в міжнародному суді в Гаазі.

Україна вважає себе частиною цивілізованого світу, а тому повинна дотримуватися міжнародних правил ведення війни.

– Але Росія змінює ці правила. Політологи на Заході все частіше відзначають, що зупинити війну могла б масована бомбардування Москви.

– Тут є два фактори – правовий і технічний. З правової точки зору заборонено бити по цивільним невійськовим цілям. А з технічної Україні необхідна зброя достатньої дальності, здатна вражати міста в глибині Росії. Я маю на увазі високоточну зброю, а не 500-кілограмові ракети КН-23, передані Росії Північною Кореєю, і які відхиляються від цілі ураження до півтора кілометра. Втім, навіть якщо у Києва і будуть такі ракети, далеко не факт, що намічені цілі будуть вражені. Для ударів по Москві в України, крім високоточних ракет, повинна бути потужна розвідка, щоб знати точні координати цілей у великих містах.

– Але ж США, начебто, не припинили передачу Києву супутникових розвідданих…

– Звісно, що бомбардування Москви могло б бути досить ефективним, оскільки центри прийняття рішень у столиці Росії – це легальні цілі для ЗСУ. І цілком нормально, якщо у тебе є координати командирів високого рангу, оскільки їхнє фізичне знищення відповідає правилу high-value target. Причому не має значення, чим саме – дроном, ракетою, молотком або дрилем. Всі вони легальні цілі, де б вони не знаходилися…

– Щодо загибелі людей у Сумах висловилися, практично, всі лідери провідних країн Заходу, окрім Дональда Трампа.

Як ви вважаєте, чому президент США мовчить?

– Для Росії США – це стратегічний ворог. В тій же мірі, в якій США та Ізраїль є ворогами Ірану. Тож, коли американці демонструють хороші відносини з Путіним, це зовсім не означає, що Кремль вважає себе другом США.

Я не думаю, що варварські удари по Сумах відбуваються з відома адміністрації Трампа. У російських військ є свої стратегічні завдання, які вони виконують. Трампу просто нічого сказати, оскільки війна в Україні не є для нього пріоритетом. У Москві це знають і тому не підуть ні на яке припинення вогню. Переговори або їх імітація будуть, проте припинення вогню – ні. Пріоритетом для США є Індо-Тихоокеанський регіон, де назріває найбільший конфлікт на планеті. Тож, ні Європа, ні, тим більше, Україна, Америці не цікава. Для Трампа зараз головне завдання – не дати розгорітися війні в Індо-Тихоокеанському регіоні, яка дорого обійдеться всьому світу.

– В Німеччині готуються до нового Рамштайну, в ході якого європейські, канадські та інші союзники нададуть Києву новий пакет військової допомоги. Судячи з усього, ВПК Німеччини та Франції набирає обертів. Французька компанія Delair почала масове виробництво дронів-розвідників та дронів-камікадзе Oskar з дистанційно керованим боєприпасом, успішно апробованим в Україні та стійким до перешкод російських РЕБов…

Чому мовчить Трамп?

– В Європі 42 країни та 41 армія, які по-різному відчувають загрозу своїй безпеці. Там, звідки бачать загрозу в Ірландії, її не бачать в Естонії, небезпеку в Італії бачать не там, де її бачить Литва.

Тому існує група країн, які розуміють Україну і хочуть її підтримати. Я маю на увазі країни Центральної, Східної та Північної Європи.

Лідерство в цій справі належить Німеччині, яка є другою за обсягами допомоги Києву. Фінансово, економічно та промислово ФРН набагато сильніша за Росію.

У Європи достатньо ресурсів для значного збільшення допомоги Україні.

Share This Article
Exit mobile version