Юрист Роман Лихачов підтримує ключові ідеї Концепції військової кадрової політики на наступні п’ять років і звертає увагу на деякі недоліки.
Загалом план, викладений у цій концепції, вдалий, але хотілося б, щоб усе запрацювало не у 2028 році, а ще вчора, вважає Роман Лихачов, адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини, інформує NV.ua
“Бо за кожний день, який ми не реформуємо, ми розплачуємося життями військових. Зволікати просто немає часу”, — додає він у коментарі для NV.
Про перехід до служби за контрактом говорять давно, зазначає адвокат. “На часі досить давно утримування контрактної армії, — говорить він. — У нас вже скоро два роки, як іде повномасштабна війна, а люди, які залишаються в армії, не хочуть підписувати контракт”.
Читайте також: Данілов про посилення мобілізації в Україні: ситуація складна, але під контролем
“Я з ними, коли спілкуюся, — адже багато хто судиться щодо різних виплат, — запитую: чому звільняєтесь? А вони говорять, що все, що нам обіцяли, не виконують, — продовжує адвокат. — Мовляв, держава обіцяла, що на роботі залишиться середній заробіток, буде 100 тис. грн. надбавки, заробітна плата, — все було б гарно. Але зрештою середнього заробітку позбавили, із 100 тис. грн все доволі розмито, часто не платять”.
“Хороша ідея — ліквідувати строкову службу, це пережиток. Давно говорили про те, що її слід замінити військовою підготовкою”, — каже Лихачов.
Він також підтримує зміни в кадровій системі добору в ЗСУ. “Бо людина приходить і боїться, куди вона взагалі потрапить. Можливо, слід налаштувати якісь певні критерії. Зараз їх немає: приходиш в один центр комплектування, відправляють, наприклад, в роту охорони, а звідти відправимо ще кудись. Цю систему треба змінювати і правильно проводити рекрутинг”, — пояснює Лихачов.
“Але питання ось у чому. От я читаю в документі про смарт-мобілізацію і таке інше, що можна буде записуватися на конкретні спеціальності, скажімо, за бажанням, на операторів дронів і на інші. І багато хто запишеться на операторів дронів. Та ні для кого не є таємницею, що війну виграє піхота, — веде далі адвокат, – А хто ж буде записуватися в піхоту тоді, і хто там буде проходити службу? Людям говорять, що вони запишуться по смарт-мобілізації операторами дронів. Але ж їм при цьому не кажуть про те, що потім відразу, призвавши людину як оператора дронів, її можна тут же перевести в піхоту”.
Лихачов вважає, що головним завданням має бути не набирати все нових і нових, а працювати з тими, хто є, працювати з мотивацією залишатися у війську. “Військового досить довго треба готувати, будь-якого. З того, кого піймали вчора на вулиці, мотивованого бійця за день ніхто не зробить”, — зазначає експерт.
“Електронну систему військового обліку я підтримую всіляко, тільки дуже б хотілося, щоб вона була захищена і працювала для всіх. Можливо, ми б дійсно все ж таки побачили, а що там у нас в країні з мобілізацією, скільки у нас ще є людей, яких можна мобілізувати”.
Як повідомлялося раніше, Міністр оборони Рустем Умєров підписав наказ про затвердження Концепції військової кадрової політики до 2028 року. Головними акцентами є задоволення потреб ЗСУ в людях під час повномасштабної війни та взаємосумісність українського війська зі збройними силами держав-членів НАТО.
Серед очікуваних результатів втілення ідей концепції – перехід на військову службу за контрактом за умов мирного часу, а строкову військову службу замінити інтенсивною військовою підготовкою громадян призовного віку. Також планується вдосконалити електронну систему військового обліку, впровадити дієву систему рекрутингу ЗСУ професійним і вмотивованим особовим складом, ефективну та прозору систему грошового забезпечення військовослужбовців, вдосконалене психологічне забезпечення та реалізувати низку інших ідей.