У вівторок, 7 листопада, заступник речника Державного департаменту США Ведант Патель прокоментував заяву президента України Володимира Зеленського щодо недоречності виборів під час війни.
Позицію Держдепу Патель висловив на брифінгу для преси, інформує NV.ua.
За його словами, США підтримують демократію в Україні, але розуміють, що вибори не можуть відбутися в умовах воєнного стану.
“Важливо пам’ятати, що Україна перебуває в такому становищі, оскільки Росія продовжує вести свою повномасштабну незаконну війну проти України. Український народ бореться за виживання”, — сказав Патель.
Він нагадав, що 20% української території перебувають в окупації, Росія щодня завдає ударів по цивільній інфраструктурі, а декілька мільйонів українців залишили країну або стали вимушеними переселенцями.
Відмова від виборів відповідає Конституції України та законодавству, наголосив представник Держдепу та додав, що США підтримують «обережний і конституційний підхід до підтримки міцності демократії у воєнний час».
6 листопада Зеленський заявив, що наразі вибори в Україні «не на часі», бо зараз — час оборони і битви, від якої залежить доля держави та українців.
У ЦВК пояснили, чому повноваження Зеленського не припиняться без виборів навесні 2024 року.
Чи будуть президентські вибори у 2024 році
Вибори президента України мали б відбутися 31 березня. Проте Конституція забороняє їх проведення під час воєнного стану.
Наприкінці серпня сенатор США від Республіканської партії Ліндсі Грем заявив, що вибори в Україні мають відбутися навіть в умовах війни. Президент Володимир Зеленський відповів, що в такому разі США і Європа мають забезпечити чесність виборів, направивши в Україну своїх спостерігачів, зокрема на лінію фронту. Також потрібні зміни в законодавстві та фінансування.
Зеленський заявляв, що вибори в Україні можуть відбутися під час воєнного стану за умови змін до законодавства та організації голосування таким чином, щоб це було безпечно і щоб у процесі могли брати участь усі українці як усередині країни, на фронті, так і за кордоном.
3 листопада у Верховній Раді заперечили, що готуються до президентських виборів під час війни. У держбюджеті на 2024 рік не передбачено видатків на проведення виборів.
6 листопада народний депутат Олексій Гончаренко заявив, що президент ухвалив рішення про проведення президентських виборів наступного року і доручив готуватися до них.
Заступник голови комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура у коментарі NV повідомив, що наразі рішення щодо проведення виборів під час війни не ухвалено.
Як українці ставляться до можливого проведення виборів під час війни
Результати проведеного Київським міжнародним інститутом соціології опитування свідчать, що 81% українців виступили проти проведення виборів під час війни.
Ще 16% респондентів вважають, що вибори мають проводитися, незважаючи на війну.
У всіх регіонах України більшість населення виступає проти проведення виборів під час війни.
Опитування провели з 30 вересня до 13 жовтня.