Вивчати українські прізвища може бути дуже захопливим заняттям, адже вони нерідко чимало розказують про історію роду. Так цілу окрему групу серед них становлять так звані топонімічні прізвища.
OBOZ.UA розповідає, що це таке. І які відомості про своїх предків можна дізнатись завдяки подібному родовому імені, інформує UAINFO.org.
Топоніми – це будь-які географічні назви. Це може бути як назва міста чи села, так і окремої місцевості (Троєщина – район Києва, Покуття – регіон Івано-Франківщини, тощо). Топонімами є назви регіонів, об’єктів рельєфу, водойм, лісів, доріг, частин поверхонь Землі, тощо.
Чимало українських прізвищ утворилось саме на основі топонімів. Прикладом тут може слугувати прізвище головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
Проте давали такі прізвища не завжди за однаковим принципом. Так у селян вони вказували на місце проживання людини – населений пункт чи місцевість. Козаки давали одне одному прізвиська, які згодом переходили у прізвища нерідко за принципом місця служби – до якої сотні приписаний, так побратими і називають. Шляхтичі брали прізвище за назвою свого маєтку чи місцевості, що їм належала.
Встановити, на яке саме походження – високе чи низьке – вказує топонімічне прізвище, зараз уже практично неможливо. Зате розмаїття варіантів тут вражає. Ось лише кілька прикладів із сотень:
- Білоцерківський;
- Загірський;
- Лановий;
- Полтавець;
- Діброва;
- Бережний;
- Загребельний;
- Підгірняк;
- Лисогор;
- Садовий;
- Лісовенко;
- Кияшко;
- Дністровий;
- Зарічнюк.
Читати новиниу на сайті UAINFO Посилання