Сполучені Штати Америки мають можливість надавати Україні допомогу протягом найближчих кількох тижнів. Але Білий дім не може дати гарантії на продовження військових поставок Києву. Про це у четвер, 7 грудня, заявив Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.
За словами Кірбі, у Білому домі глибоко занепокоєні наданням допомоги Україні в галузі безпеки у майбутньому. Він же пояснив, що причина складної ситуації — у політичній «кухні» Сполучених Штатів.
«У Білому домі не можуть дати гарантії щодо допомоги Україні, оскільки це все вирішується у Конгресі», — сказав він.
Кірбі акцентував, що у України є сильна двопартійна підтримка у Конгресі США, проте є «невелика кількість республіканців, які хочуть тримати всіх у заручниках через доволі екстремальну прикордонну політику».
Він також повідомив, що Білий Дім готовий до переговорів із республіканцями для продовження фінансування України.
«Президент висловився, що ми готові вести перемовини щодо цього сумлінно, він вірить, що має бути змінена імміграційна політика, а також змінені ресурси, і він готовий вести цю розмову.», — сказав Кірбі.
У свою чергу, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр, яка також була присутня на брифінгу, назвала «приголомшливим» те, що Сполучені Штати дійшли до моменту, що «республіканці у Конгресі готові зробити Путіну найбільший подарунок на який він міг би сподіватися».
Відповідаючи на запитання, чи не пора Україні подумати про переговори з РФ з огляду на те, що Конгрес не може ухвалити нову допомогу, Кірбі сказав: «Ви будете абсолютно незадоволені моєю відповіддю. Президент Зеленський має визначити, як і коли закінчиться ця війна, а також на яких умовах він готовий вести переговори з Путіним».
Він зазначив, що перед Україною залишається загроза масованої присутності російських військ, і їхня кількість лише збільшується, оскільки Кремль набирає все більше нових людей, готових іти наступом на Україну.
За його словами, росіяни, ймовірно, не збираються просто сидіти на оборонних позиціях впродовж усієї зими.
Кірбі зауважив, що українська сторона, зі свого боку, прагне отримати більше можливостей не лише для того, щоби захищатися, але і йти в контрнаступ. Тому саме Президент України має визначати, як виглядатиме їхня подальша стратегія.
«Чого ми прагнемо від початку цього конфлікту, це бути певними, що він (президент Зеленський – ред.) має для цього інструменти. І ці інструменти ось-ось вичерпають себе».
Адміністрація Байдена розглядає можливість піти на поступки республіканцям у Сенаті і підтримати пункт про безпеку кордонів США в законопроекті про додаткове фінансування, щоб надати нову допомогу Україні та Ізраїлю. Про це пише Reuters з посиланням на джерело знайоме з обговореннями.
За тиждень до від’їзду законодавців на різдвяні канікули Білий дім і Конгрес США намагаються укласти угоду, яка передбачала б надання військової допомоги двом країнам-союзникам і водночас перешкоджала нелегальній імміграції через кордон США та Мексики.
Республіканці відмовилися схвалити додаткове фінансування України без заходів для скорочення рекордної кількості мігрантів, які намагаються нелегально перетнути кордон США. Це призвело до складних переговорів, які поєднували непов’язані питання.
Президент Джо Байден заявив у середу, що він готовий піти на значні поступки щодо безпеки кордону.
Джерело повідомило журналістам, що Білий дім підтримує підвищення стандартів для надання притулку.
Адміністрація Байдена також розгляне певну форму положення про «безпечну третю країну», яка відмовлятиме у наданні притулку мігрантам, що проходять через неї на шляху до США.
Іншим можливим пунктом домовленості може бути розширення процесу швидкої депортації. За словами джерела, цей орган буде діяти по всій країні, а не на кордоні.
За словами джерела, двопартійна група сенаторів, які намагаються досягти згоди, також обговорюють кількісне обмеження запитів на надання притулку.