Президент США Джо Байден у середу зустрів китайського лідера Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско на полях саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва – це їхня перша особиста зустріч за рік і перший візит Сі до Штатів за чотири роки.
Обидва позитивно оцінили переговори, а також відзначили важливість співпраці. Але по факту очевидно, що відносини залишаються вкрай напруженими.
Так, Байден назвав лідера Китаю Сі Цзіньпіна «диктатором» всього через кілька годин після їхньої особистої зустрічі.
Заяву глави Білого дому наводить CNN.
Відповідаючи на запитання журналіста, чи буде він і надалі називати Сі диктатором, як він це робив у минулому, Байден відповів: «Ну, дивіться, він ним і є».
«Він диктатор в тому сенсі, що він людина, яка керує комуністичною країною», – сказав американський президент, додавши, що китайський уряд «абсолютно відрізняється від нашого».
МЗС Китаю вже засудило президента США Джо Байдена за ці слова. Відповідну заяву зробила речниця китайського МЗС Мао Нін, повідомляє Reuters.
«Ця заява є вкрай неправильною і безвідповідальною політичною маніпуляцією… Пекін виступає рішуче проти таких висловлювань», — сказала вона і додала, що «завжди знайдуться люди з прихованими мотивами», які намагатимуться зашкодити американсько-китайським відносинам, але «їм це не вдасться».
Мао Нін відмовилась уточнити, кого має на увазі, говорячи про таких людей.
Що стосовно війни РФ проти України
На питання, чи прозвучало під час переговорів лідерів двох країн «щось нове» про позицію Китаю щодо війни Росії проти України та війни ХАМАС проти Ізраїлю, Мао Нін відповіла:
«Дійсно, два президенти обмінялися думками з міжнародних і регіональних питань, що становлять спільний інтерес, включаючи українську кризу і палестино-ізраїльський конфлікт. Позиція Китаю з обох питань чітка і послідовна. Ми стоїмо на боці рівності та справедливості і залишаємося відданими просуванню переговорів заради миру та деескалації».
Сама відповідь підтверджує, що нічого не змінилося — Китай продовжує демонстративно називати геноцидну війну фашистської Росії «українською кризою», що є свідомою політикою на підтримку Путіна.
Обіцянки по Тайваню
Китай найближчими роками не вторгненться на Тайвань. У цьому китайський лідер Сі Цзіньпін запевнив президента США Джо Байдена під час переговорів, повідомляє The Independent з посиланням на чиновника США.
За словами американського співрозмовника, Сі Цзіньпін сказав, що сподівається на «мирне возз’єднання» Китаю з Тайванем. При цьому китайський лідер окреслив умови, за яких може бути використана сила. Він наголосив, що доля острова є найбільшою загрозою для американо-китайських відносин.
Як зазначив Байден, США підтримують мир та стабільність у регіоні. На його думку, цього можна досягти збереженням статус-кво та змушуючи Китай поважати вибори на Тайвані.