Оренда житла – важливий етап у житті багатьох людей. Але зі зростанням популярності онлайн-платформ та розповсюдженням цифрових технологій ризики зіткнутися з шахраями у процесі пошуку квартири чи будинку значно зросли. Існує чимало шахрайських схем, які можуть втягнути до своєї мережі будь-яку людину, навіть досвідчену та грамотну. Тому поради про те, як уникнути неприємних ситуацій, можуть стати у пригоді кожному.
Поширені прийоми шахраїв
Крадіжка грошей – саме в цьому міститься мета шахраїв. Тому людям необхідно залишатися пильними: грати тільки в надійних інтернет казино та, звичайно ж, ретельно перевіряти орендодавців і нерухомість. Перед тим як розпочати пошук житла, людині необхідно дізнатися, які неприємності можуть на неї чекати. Найбільш поширені сценарії:
Фіктивні оголошення
У них використовуються вкрадені фотографії та описи (або просто знайдені в Інтернеті), до того ж умови оренди дуже спокусливі. Після того як потенційний орендар, якому сподобалося житло, дзвонить за вказаним телефоном, із нього вимагають передоплату або особисті дані. При цьому показати квартиру відмовляються. Це пояснюється, наприклад, так: «Я в іншому місті та не витрачатиму час на довгу поїздку без гарантії того, що ви орендуєте квартиру. Тим більше що бажаючих багато. Надішліть передоплату – і ми домовимося про зустріч». Зрозуміло, що після грошового переказу так званий власник стає недоступним.
Фальшиві агенції
Шахраї можуть представлятися агентами нерухомості та обіцяти клієнтові вигідні угоди. Після здобуття грошей вони зникають, не надавши орендарю реального житла. Принцип обману дуже схожий на попередній.
Підробка документів
У цьому випадку документи на нерухомість, що пропонується в оренду, не є справжніми. Це можуть бути фальшиві договори або свідоцтва про право власності. Узявши гроші з орендаря, шахрай зникає, а згодом з’ясовується, що у помешкання інший власник, який не збирався нікому його здавати.
Щоб мінімізувати або виключити ризики зіткнення з шахраями при оренді квартири, необхідно звертатися до чесних, авторитетних рієлторів. А також шукати оголошення на перевірених онлайн-майданчиках, де втілюються серйозні заходи безпеки, зокрема модеруються усі, хто розміщує контент на віртуальній дошці об’яв.
Інші способи захисту від обману
Завжди потрібно прагнути особистої зустрічі з орендодавцем перед укладенням угоди. І ніколи не пересилати гроші авансом – лише після того, як буде створено договір про оренду та передані ключі. При цьому має бути присутнім посередник, якому ви довіряєте. Перед підписанням угоди потрібно ретельно перевірити всі надані документи та переконатися, що вони є справжніми та відповідають реальним даним.
Хороше рішення – звернутися до знайомих чи родичів, які мешкають у тому районі, де планується винаймати житло. Можливо, вони підкажуть надійного орендодавця або просто дадуть слушну пораду. Залишайтеся пильними та пам’ятайте, що ваша безпека залежить лише від вас.