Кожний день протесту польських та словацьких перевізників завдає збитків українській економіці та економіці сусідніх країн. Як врегулювати ситуацію та що вже робиться? Розлогий матеріал підготував про це Кореспондент.
Величезні збитки
Блокада польськими перевізниками кордону завдає величезних збитків економіці України.
Блокування чотирьох пунктів пропуску на українсько-польському кордоні спричинило зниження експорту товарів на 40%. При цьому державний бюджет України втратив 9,3 млрд грн через недонадходження митних платежів. Про це заявив голова комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
“Це потужний удар по нашій економіці та по нашому експорту. Ми маємо на 40% зменшення експорту через відповідні сухопутні пункти пропуску. Маємо заяву від перевізників про втрати у 400 млн євро тільки за перші два тижні цієї блокади”,— зазначив він.
Водночас страждає не лише наша економіка, але й економіка наших сусідів.
“Кожний день протесту польських перевізників завдає величезних збитків не тільки українській економіці, а й бізнесу Польщі та інших країн”, — заявив посол України в Польщі Василь Зварич.
Своєю чергою науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ірина Коссе каже, що проблеми має і Польща, причому пропорційні українським.
“Польський бізнес також зазнає збитків від цього блокування. І не виключено, що ці втрати можна порівняти з українськими”, – зазначила експерт.
До страйку долучилась Угорщина, але Словаччина розблокувала кордон
На жаль, Польща не єдина країна, у якій протестують перевізники. Угорщина стала третьою країною, яка заблокувала рух українських вантажівок.
До того, блокувати українські вантажівки почала Словаччина, тож українські водії вирішили їхати через Угорщину, але там заблокували кордон зі словацькою територією для українських фур.
Намагаючись обійти словацький пункт пропуску, водії фур спробували виїхати через угорську територію, але спочатку там виникла велика черга, а потім машини взагалі перестали пропускати. При цьому жодних заяв від угорських перевізників щодо їхнього наміру розпочати блокаду українських вантажівок зроблено не було.
Водночас є й гарна новина. Рух для вантажівок на кордоні Словаччини з Україною, що був перекритий з 1 грудня через протести словацьких перевізників, наразі розблоковано.
“На території Словаччини завершилися дії учасників акції, які блокували рух вантажівок через пункт пропуску “Вишнє-Нємецке”, суміжний українському пункту пропуску “Ужгород”, — йдеться у повідомленні Державної прикордонної служби України.
Що робить Україна аби врегулювати ситуацію?
Україна на всіх рівнях намагається врегулювати ситуацію та налагодити вантажопотік.
Віцепрем’єр-міністр – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков обговорив з міністром інфраструктури Польщі Анджеєм Адамчиком блокування кордону польськими протестувальниками.
У Мінвідновлення зазначили, що Україна з повагою ставиться до права на протест та готова до конструктивного діалогу для вирішення ситуації.
“Про це ми неодноразово наголошуємо на всіх рівнях. Разом з тим зазначимо, блокування кордону польськими протестувальниками порушує логістичні шляхи, що вже впливає як на економіку України, так і Європейського союзу”, – сказав Кубраков.
Він зазначив, що жодні зміни чи скасування Угоди про лібералізацію не обговорюються. Своєю чергою, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури готове допомогти польським колегам вирішити ситуацію із блокування кордону, надати всі відповідні роз’яснення та провести зустрічі за потреби.
Перший крок для розблокування українсько-польського кордону з боку України вже зроблено. Наша країна відкрила КПП для виїзду порожніх фур
Так, Пункт пропуску “Угринів — Долгобичув” на українсько-польському кордоні, який зазвичай працював лише для легкового транспорту та автобусів, від 4 грудня, відкривається для руху порожніх вантажівок, зокрема автоцистерн, на виїзд з України.
Своєю чергою Зварич сказав, що Україна продовжує переговори з польським урядом.
“Ми продовжуємо переговори з польським урядом, знайшли певні точки дотику й компроміси. І дуже сподіваємося, що для протестувальників цих пропозицій, які ми разом з польським урядом напрацювали, буде достатньо, аби припинити протест”, — сказав він.
Зварич заявив, що вимоги стосовно дозволів на міжнародні вантажні перевезення не є питаннями, які треба вирішувати вже зараз. До того ж це є компетенцією ЄС, тож обговорювати це треба разом із Брюсселем.
Реакція Єврокомісії
Наразі вже є реакція Єврокомісії на ситуацію, що склалася на прикордонні. Речник Єврокомісії Адальбер Янз заявив, що одна з ключових вимог польських перевізників, що блокують кордон з Україною, не є юридично можливою.
Нагадаємо, ключовою вимогою польських перевізників є повернення системи видачі дозволів для роботи в ЄС їхніх українських колег.
“Будь-яке відновлення системи дозволів чи квот для автомобільних перевезень не є юридично можливим, оскільки це було б несумісним з Угодою про автомобільний транспорт між Україною та ЄС. Ця Угода про автомобільний транспорт, звичайно, була укладена за згодою країн-членів”,– сказав речник.
За його словами, якщо є питання щодо імплементації цієї угоди, передусім це залежить від національних органів влади країн-членів та України, щоб гарантувати дотримання положень договору на практиці.
Речник заявив, що Єврокомісія може допомогти в обговореннях проблем, що виникли з імплементацією угоди.
Сподівання на новий уряд Польщі
Крім того, що в України є надії на втручання у ситуацію Єврокомісії, є ще й сподівання на те, що зі зміною уряду в Польщі, яка має статися в середині грудня, зміниться і політика країни щодо страйку перевізників.
Дональд Туск, лідер польської коаліції, яка перемогла на парламентських виборах винуватив чинний уряд Матеуша Моравецького “в бездіяльності, яку не можна пробачити”.
“Це бездіяльність, яку не можна пробачити. Таким чином ми ставимо під загрозу польсько-українські відносини і не захищаємо польських інтересів”, – сказав політик.
За його словами, чинний уряд Польщі ставить усіх у дуже складну ситуацію.
Туск заявив, що “Право і Справедливість“, Моравецький і Качинський жахливо, дуже по-дилетантському, непрофесійно і дуже цинічно розіграли українську карту”.
За його словами, “Польща повинна жити в дружбі і підтримувати Україну, водночас не нехтуючи власними інтересами”.
“Вони повністю знехтували цим, а коли зрозуміли, що це дратує людей, почали розігрувати антиукраїнську карту, а потім відвернулися від проблеми на кордоні”,- каже Туск.
При цьому він зазначив, що вивчає цю проблему і проводить зустрічі з політиками й експертами, які займатимуться питанням кордону.