У ніч проти 14 квітня Іран здійснив масований комбінований удар по Ізраїлю. У ході його було використано близько 400 засобів ураження – як дронів-камікадзе, так і ракет різної номенклатури. Ця безпрецедентна атака в сучасній історії може мати серйозні наслідки, зокрема й для України.
Атака на Ізраїль.
За різними даними, Іран застосував у ніч на 14 квітня понад 170 дронів-камікадзе, а також понад 150 ракет різного типу та функціоналу. Цей удар став відповіддю Тегерана на ліквідацію 1 квітня 2024 року в будівлі іранського консульства в Дамаску бригадного генерала Мохаммада Рези Захеді, старшого командувача силами “Кудс” Корпусу вартових ісламської революції та сімох інших офіцерів КВІР.
Іран майже два тижні готував цей удар, застосувавши під час нього добре знайому українцям тактику, аналогічну російським ракетним обстрілам, коли використовується комбінована номенклатура засобів ураження, а також кілька хвиль ударів, покликаних розрядити системи ППО супротивника та підвищити ефективність ударів.
Тим не менш, довготривала підготовка, яка навіть перетворилася на привід для глузування з Ірану та масового характеру використаних коштів, не принесли якогось надмірно високого результату… І, м'яко кажучи, навіть посереднього. Але цей удар не залишиться без відповіді з боку Ізраїлю.
І тут виникає дуже складна репутаційна дилема. Коли в Дамаску було ліквідовано Мохаммада Реза Захеді та його наближених, Іран просто не міг не відповісти на цей удар, тим більше що анімаційні погрози Тегерана помститися за що-небудь стали перетворюватися на мем як “останнє китайське попередження”.
У свою чергу в Тегерані чудово розуміли, що на його удар-помсту буде відповідь, на яку… він повинен буде відповісти і, відповідно, на яку теж має бути відповідь. Іншими словами – замкнене коло.
У жовтні 2023 року, після різанини у південному Ізраїлі та введення ізраїльських військ у Сектор Гази, мене неодноразово запитували – чи розпочнеться вторгнення Ірану до Ізраїлю? На це я відповідав однозначно – ні. Іран не ризикуватиме своїм нинішнім становищем заради своїх проксі, які для нього не більш ніж м'ясо на забій. На нижчому ступені ХАМАС, трохи вище за Хезболла, але загалом війна проти Ізраїлю це занадто високий ризик. Куди простіше і справді монтувати мультики про ядерний удар по Єрусалиму і щодня говорити про невідворотну помсту, ніж мстити.
Але обставини склалися так, що удару було завдано. Що ж далі?
Дистанційна війна
Протистояння Ірану та Ізраїлю унікальне тим, що ці країни не мають спільного кордону, їх поділяють між собою Ірак та Йорданія. Тобто організувати сухопутну операцію неможливо. З іншого боку, залишатися однією зі сторін “ні до чого” – просто неможливо. І в хід йдуть дистанційні засоби поразки – дрони-камікадзе та ракети.
Іран зробив перший крок до конфронтації такого типу, при цьому витримавши майже двотижневу паузу – готуючись до удару, який мав дуже посередній ефект. Не дивлячись на те, що Іран застосував практично ідентичну російську тактику ударів по Ізраїлю, але набагато потужнішу за кількістю поразок, ККД був мінімальний.
І хоча командувач КСІР генерал Хосейн Саламі сказав, що операція пройшла успішно, але його заяви слід розцінювати аналогічно як і чергове зведення від голови МО РФ Конашенкова, що говорить. Результат для Ірану плачевний – практично всі ракети були збиті і лише одиниці із сотень засобів ураження досягли сумнівних цілей.
Продовження читайте тут 👉 https://news.obozrevatel.com/abroad/kovalenko-vojna-mezhdu-iranom-i-izrailem-budet-imet-sereznyie-posledstviya-skazhetsya-i-na-ukraine.htm
Матеріал спільного проекту OBOZ.UA та групи “Інформаційний опір“.
Коваленко: війна між Іраном та Ізраїлем матиме серйозні наслідки, вплине і на Україну
Під питанням – допомога партнерів
Про це Інформує своїх читачів сайт ЮАЗМІ, з посиланням на Телеграм-канал Александра Коваленко