У четвер, 14 грудня, на Сонці стався найпотужніший спалах з вересня 2017 року. Його зафіксувала Обсерваторія сонячної динаміки NASA. Про це повідомляє Space.
Відомо, що спалах класу X стався о 17:02 за Гринвічем або 19:02 за київським часом.
Потужні спалахи часто супроводжуються корональними викидами маси (КВМ), які відправляють величезні хмари сонячної плазми в космос зі швидкістю мільйони кілометрів на годину.
Цей спалах, ймовірно, не є винятком. Швидкість його викиду може перевищувати 2100 км/с.
Влучаючи в Землю, КВМ можуть спричиняти геомагнітні бурі, які здатні виводити з ладу електромережі та іншу інфраструктуру. Такі бурі також можуть перезарядити полярні сяйва, роблячи їх більш інтенсивними і видимими на більших територіях.
Атмосфера Землі не дає шкідливому випромінюванню від сонячних спалахів досягти землі. Але це випромінювання все одно може впливати на наше життя — наприклад, на здоров’я.
Нагадаємо, кількість сонячних плям досягла 20-річного максимуму, що вказує на те, що Сонце швидко наближається до свого вибухового піку. Про це у липні повідомляло видання Live science.
Кількість сонячних плям на Сонці в червні була найвищою, ніж у будь-який місяць протягом поточного або попередніх сонячних циклів. Це одна з найяскравіших ознак того, що майбутній пік сонячної активності або сонячний максимум буде набагато сильнішим, ніж передбачалося.
З а даними Центру прогнозування космічної погоди, у червні на поверхні Сонця з’явилося 163 сонячні плями. Востаннє така кількість темних плям вкривала Сонце у вересні 2002 року, коли спостерігали 187 сонячних плям. Вчені приділяють особливу увагу кількості сонячних плям, оскільки це найпростіший спосіб відстежити зміни сонячної активності.
Темні плями спричинені магнітним полем Сонця, що пронизує сонячну поверхню. На початку кожного сонячного циклу, коли Сонце перебуває в найспокійнішому стані, відомому як сонячний мінімум, сонячних плям майже немає.
Але коли Сонце наближається до свого максимуму, кількість темних плям різко зростає, поки зірка не покриється ними, і вони почнуть викидати все більш часті й потужні сонячні спалахи.
Нинішній 25-й сонячний цикл розпочався чотири роки тому і передбачалося, що максимум активності Сонця настане приблизно 2025 року і буде подібним за інтенсивністю до попереднього циклу. Однак з його розвитком з’явилися ознаки того, що він набагато активніший, ніж передбачали початкові прогнози. Крім того експерти вважають, що майбутній максимум може настати раніше і бути набагато потужнішим, ніж попередній.