Ситуація із захворюваністю на гепатит А на Вінниччині є стабільною. Однак казати, що гепатит А пішов на спад, рано. Епідеміологи та лікарі прогнозують ще одну хвилю захворюваності.
Про це повідомила заступниця директора департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА Тетяна Бондаренко.
«Останні два тижні ми спостерігаємо плато щодо захворюваності. Однак, це не свідчить про те, що гепатит А пішов на спад.
Зараз якраз той період, коли, за прогнозами епідеміологів та лікарів, може бути ще одна хвиля захворюваності», – підкреслила Бондаренко.
У департаменті зазначають, що від початку епідситуації до 21 листопада в області зареєстровано 350 повідомлень про хворих. За останню добу в області зафіксували 4 нових випадки. Наразі на стаціонарному лікуванні перебуває 34 пацієнти, з яких 9 – діти.
«Маємо одного важкого пацієнта. Це 50-річний пацієнт, який уже місяць перебуває у лікарні. Він має багато супутніх патологій. Під спостереженням сімейних лікарів перебуває 516 контактних осіб у домашніх вогнищах», – розповіла Тетяна Бондаренко.
Наразі достеменно так і не відомо, що стало джерелом спалаху вірусного гепатиту А на Вінниччині. Водночас у МОЗ припускають, що збудник міг бути у водопровідній мережі.
Про це 16 листопада (а з тих пір нічого не змінилося) заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в онлайн-інтерв’ю медичній експертці ЮНІСЕФ Катерині Булавіновій.
«Чітко не встановлено джерело, з якого розпочався спалах. Були розглянуті різні варіанти. Найбільшу перевагу надаємо варіанту з водопровідною мережею, але імовірність харчового шляху передачі також не виключаємо», – сказав міністр.
За його словами, ситуація з реагуванням на спалах гепатиту А продемонструвала, як змінилася система охорони здоров’я України.
«Ми переключилися на запровадження протиепідемічних заходів, які швидко могли б дати результат. Наприклад, хоч по водоканалу й не виявили збудника, але відразу запустили гіперхлорування. Це потенційно могло знищити й інші збудники (які там ще могли бути – ред.), тому надалі ми їх і не виявили», – пояснив Ляшко.
Він додав, що передача інфекції відбувалася побутовим шляхом – найбільше хворих виявили серед родини і контактних осіб інфікованих.
«Зараз увесь зібраний обсяг інформації аналізують. Ретроспективно ми все одно «вийдемо» на нульового пацієнта і зрозуміємо, яким було джерело (інфікування – ред.)», – заявив очільник МОЗ.
За словами Ляшка, спалах гепатиту А на Вінниччині також змусив його зробити висновки щодо функціонування бригад екстреного реагування.
«У четвер міністр поставив завдання відправити бригаду екстреного реагування у Вінницю. У п’ятницю вони зібралися, щоб обговорити, як (це зробити – ред). У суботу готують документи. У неділю ж уже не будуть виїжджати, то поїдуть у понеділок. Тобто, бригада екстреного реагування три дні їхала до вогнища, якому потрібна була їхня допомога«, – нагадав Віктор Ляшко.
Він стверджує: система повинна працювати не так, тому певні алгоритми роботи буде змінено.
«Ми живемо в сумбурному світі і бригади екстреного реагування повинні реагувати екстрено», – наголосив міністр.