В останні тижні агресивна риторика Олександра Лукашенка вкотре привернула міжнародну увагу до Білорусі, а саме, до загрози вторгнення з території РБ в одну із сусідніх країн ЄС. Зокрема багато говориться про гіпотетичний прорив Сувалкського коридору. Що ж, розберемося, наскільки це є реальна загроза і на що здатна армія РБ.
Нині біля Білорусі тривають заходи покликані підвищити боєздатність армії РБ – навчання, збори тощо. Крім того, з початку 2024 року було проведено навчання із територіальною обороною у Гомельській, Гродненській та Мінській областях.
На перший погляд складається враження, що білоруська армія готується до реальних бойових дій. Але, якщо врахувати той факт, що зі стану нескінченних навчань армія РБ не виходить з 2022 року, цей погляд здається все ж таки помилковим.
Незважаючи на низку навчань, підвищення боєздатності білоруської армії та формування під прикриттям подібних заходів ударних угруповань не спостерігається. Також слід врахувати, що з літа 2022 року пульсувала інформація про намір Лукашенка збільшити чисельність армії з 48 тисяч до 80 тисяч. А в лютому 2023 року він же заявив, що у разі війни Білорусь може наростити чисельність армії до півмільйона.
Але, за фактом, з 2022 року чисельність білоруської армії у велику сторону не змінилася, тобто як були 48 тисяч – так вони й залишилися. При цьому сухопутних військ налічується близько 12 тисяч, а з цивільним персоналом, що обслуговує, до 16,5 тис.
Тобто, незважаючи на постійні навчання, войовничі заяви Олександра Лукашенка та різного роду вкидання, насправді якісних та кількісних змін з білоруською армією весь цей час не відбувалося. І навіть навпаки.
У 2022 році, коли у російських окупаційних військ став виникати дефіцит боєприпасів і техніки, російське командування отримало доступ на білоруські склади і центри, звідки почався вивіз всього вмісту.
Зі складів 1405, 1398, 1886 та 25, 43, 46 арсеналів зберігання вивезено десятки тисяч тонн боєприпасів, артилерія САУ “Акація”, 2С9 “Нона-С”, гаубиці Д-20, Д-30, “Мста-Б” . Тобто, засіки армії РБ схудли і значно.
Сувалкський коридор.
Сувалкський коридор, якщо вимірювати прямою, це близько 70 км від кордону Білорусі до Калінінградської області. Але по прямій ніхто не настає, і прориви здійснюватимуться вздовж трас, а це до 100 км.
З урахуванням кількості сухопутних військ Білорусі реалізувати такий прорив просто неможливо. Крім того, не забуваємо про опір як мінімум Польщі та країн Балтії, а потім уже й усього колективного НАТО. Потім уже – оскільки п'ята стаття колективної безпеки НАТО працює, як і будь-який бюрократичний архаїзм із затримкою.
Наприклад, в українських реаліях білоруські сухопутні війська були б повністю знищені, не розбиті, а саме знищені, за два тижні активних бойових дій. Багато в чому це одна з причин, чому Лукашенко ніколи не поткнеться до України. Він просто чудово розуміє, на прикладі того, як у м'ясорубці перемелюються десятки російських батальйонів на місяць, що від його легіонів нічого не залишиться в стислі терміни. А там уже наступного дня і полк Калиновського буде в центрі Мінська і масові протести… Страх залишитися без армії для Лукашенка набагато сильніший за страх перед Москвою.
А тому потенціал армії РБ насамперед не загальновійськовий, а виключно охоронний. Охороняти диктатуру Лукашенка від гніву його власного народу…
Продовження читайте тут 👉 https://war.obozrevatel.com/kovalenko-proryiv-s-belarusi-suvalksko-koridora-armiej-lukashenko-nevozmozhen-a-vot-rossijskimi-okkupantami-pri-odnom-uslovii.htm
Матеріал підготовлений у рамках спільного проекту OBOZ.UA та групи “Інформаційний опір“.
Ситуація може змінитись при зниженні інтенсивності боїв в Україні
Про це Інформує своїх читачів ресурс ЮАЗМІ, з посиланням на канал Александра Коваленко