В Україні рівень офіційного безробіття впав до чергового історичного мінімуму. Кількість зареєстрованих безробітних у жовтні впала до 97,3 тисяч, серед яких 72,1 тисяч — жінки. Про це свідчать дані Державної служби зайнятості, які публікує НБУ.
Рік тому в Україні було 239,1 тисяч безробітних. Кількість зареєстрованих безробітних, які отримують допомогу з безробіття, впала за рік з 194,7 до 38,6 тисяч осіб.
Зазначається, що потреба роботодавців у працівниках для заміщення вільних робочих місць (вакантних посад) у жовтні становить 55,4 тисяч (зростання за місяць на 2,1 тисячі). Навантаження одне вільне місце — 2,0.
Ринок праці постійно змінюється. Популярні сьогодні професії можуть зникнути з часом, а на їх місце прийдуть нові. Експерти намагаються спрогнозувати, що чекає світовий ринок праці за п’ять років та як на це реагуватиме український ринок?
Які професії чекає занепад, а які процвітання
Аналітики кадрового порталу Work.ua раніше зробили прогноз щодо того, як зміниться світовий ринок праці за п’ять років.
На їх думку, буде втрачено 83 млн робочих місць та створено 69 млн нових. Таким чином, це призведе до скорочення на 14 млн робочих місць.
Найбільше скорочення загрожує адміністративним посадам та сферам безпеки й торгівлі. Через очікування автоматизації та цифровізації деяких процесів без роботи можуть залишитися касири, бухгалтери, адміністратори, секретарі, охоронці, домробітники, збиральники та фабричні робітники, працівники поштової служби, банківські касири, продавці магазину, фахівці з телемаркетингу, працівники з обслуговування клієнтів, менеджери з бізнес-обслуговування та адміністрування, вуличні торговці, а також суміжні працівники.
Також експерти пророкують проблеми з пошуком роботи для жінок та тих, у кого є лише базова освіта.
“Скоріш за все, з проблемами також зіткнуться працівники з базовою освітою та жінки, оскільки роботодавці шукатимуть досвідчених фахівців та чоловіків для робітничих вакансій.”, — йдеться в прогнозі.
Водночас є й професії, на які попит зросте. Очікується суттєве зростання кількості вакансій, пов’язаних з цифровими технологіями та цифровою торгівлею. Також приблизно на 10% зросте кількість робочих місць у сфері освіти та на 30% – у сфері сільського господарства. Високий попит спостерігатиметься на такі професії: оператори сільськогосподарського обладнання, водії важких вантажівок і автобусів, вчителі професійно-технічної освіти, механіки та ремонтники машин, фахівці з розвитку бізнесу, будівельні конструктори, викладачі університетів і вищих навчальних закладів, інженери-електротехнологи, робочі листового та конструкційного металу, формувальники й зварювальники, вчителі спеціальної освіти, водії легких вантажівок або служб доставки, цифрові фахівці з трансформації, будівельники, спеціалісти зі сталого розвитку, фахівці з цифрового маркетингу та стратегії.
Коли мова йде про вакансії, пов’язані з цифровими технологіями, то на думку Олександра Охрименко, президента Українського аналітичного центру, цифровізація якій приділяє багато уваги українська влада дасть нам змогу не пасти задніх і країна буде готова до нових тенденцій на ринку праці, а необхідні для цього спеціалісти знайдуться.
А от з пошуком представників робітничих спеціальностей, на яких зберігатиметься попит в майбутньому, можуть бути проблеми.
За словами Тетяни Пашкіної, експерта ринку праці, в Україні вже давно спостерігається нестача саме цієї категорії спеціалістів, а з війною вона тільки посилилась, бо багато чоловіків пішли на фронт, а жінок стали вимушеними переселенками.
Представники деяких робітничих спеціальностей будуть після війни на вагу золота, особливо ті, які зможуть брати участь у відбудові країни. Їх треба буде заманювати гарною оплатою праці, бо за кордоном їх теж шукатимуть.