У Кремлі намагаються застрахуватися від ймовірної втрати сполучення з окупованим Кримом. Так, Росія домовляється з Китаєм про будівництво підводного тунелю через Керченську протоку у Крим. Про це повідомила газета The Washington Post у п’ятницю, 24 листопада.
Стверджується, що наприкінці жовтня відповідні таємні переговори провели російські та китайські бізнесмени, які пов’язані з урядами своїх країн.
«Переговори, які включали зустрічі наприкінці жовтня, були спровоковані зростаючою стурбованістю Росії щодо безпеки 11-мильного мосту через Керченську протоку, який служив ключовим логістичним лінією для російських військових, але двічі зазнав бомбардувань України та залишився вразливою ціллю», – йдеться у статті.
Зазначається, що переговори підкреслюють рішучість Росії зберегти свій контроль над Кримом, який вона незаконно анексувала у 2014 році, а також зростаючу залежність Москви від Китаю як джерела глобальної підтримки.
На думку офіційних осіб США та інженерів, таку ідею буде важко реалізовувати. На будівництво, яке триватиме роками, потрібно буде витратити щонайменше 5 млрд доларів. До того ж такі роботи ніколи не проводились в зоні бойових дій.
Автори статті зазначають, що Керченський тунель навряд чи вдасться завершити вчасно, щоб допомогти Росії у її військових зусиллях. Але Кремль може розглядати його як довгострокову інвестицію – таку, яка має на меті забезпечити безпечний зв’язок із територією, за яку можна конкурувати впродовж десятиліть.
Окрім того вказано, що проект створить політичні та фінансові ризики для Китаю, який ніколи офіційно не визнавав анексію Криму Росією, і чиї компанії можуть потрапити в пастку економічних санкцій, які США та ЄС наклали на країну-агресора.
Попри це, перехоплені електронні листи свідчать про те, що одна з найбільших будівельних компаній Китаю заявила про свою готовність взяти участь. Вони начебто були надані виданню українськими чиновниками.
«Справжність повідомлень була підтверджена іншою інформацією, окремо отриманою The Washington Post, зокрема корпоративними реєстраційними файлами, які показують, що російсько-китайський консорціум за участю осіб, зазначених у електронних листах, нещодавно був створений у Криму», – пише газета.
В одному з таких повідомлень йдеться, що Китайська залізнична будівельна корпорація CRCC «готова забезпечити будівництво залізничних і дорожніх об’єктів будь-якої складності в Кримському регіоні». Раніше ця корпорація неодноразово співпрацювала з РФ, зокрема, допомагаючи у розширенні ліній метро у Москві.
Видання зв’язалося з російським бізнесменом Володимиром Калюжним, якого в документах називають генеральним директором консорціуму. Він заявив, що у цьому питання «багато гарячки», а потім сказав, що не надаватиме жодної інформації «ворожим ЗМІ», і раптово припинив розмову.
Нагадаємо, Головне управління розвідки Міністерства оборони України у середу, 22 листопада, опублікувало відео з тимчасово окупованого Криму, на якому показало «зайвий» незаконно збудований Керченський міст.
Відео триває близько 20 секунд. Міст знімають з берега, а потім демонструють напис на аркуші ГУР Артан та кольори українського прапора.
«Кримський осінній вітер і абсолютно зайва конструкція. Далі буде…» — йдеться у коментарі до відео.
У вересні цього року керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов під час візиту до США розповів, що Кримський міст рано чи пізно буде повністю знищений. Про це він заявив у інтерв’ю виданню TheWarZone.
На запитання журналіста, чи буде Україна продовжувати атаки на Кримський міст, Буданов дав ствердну відповідь.
«Питання не в тому, будемо ми атакувати чи не будемо. Ми це робимо регулярно, тому закінчимо. Це лише питання часу», — сказав голова розвідки.
Буданов додав, що єдине, що зможе зробити в такій ситуації президент Росії Володимир Путін — це лише «засмутитися».
Нагадаємо, що Кримський міст зазнав ударів як мінімум двічі. У жовтні 2022 року на ньому стався потужний вибух, що спричинив значні руйнування. Пізніше у СБУ заявили, що це була їхня спецоперація.
А у липні 2023 року Кримський міст успішно атакували морські дрони Sea Baby. Після цього окупанти встановили новий проліт замість пошкодженого. Міст охороняють шість катерів та п’ять кораблів Федеральної служби безпеки РФ.