Українські спецслужби влаштувала підрив на залізниці стратегічного значення, яка сполучає Росію й Китай, а саме Північномуйський тунель. Про це повідомила Українська правда з посиланням на джерело в силових структурах у четвер, 30 листопада. Додамо, що за протяжністю цей тунель є найдовшим залізничним тунелем у Росії — 15 343 метри.
Цей об’єкт використовувався серед іншого і для військових цілей.
Стверджується, що сьогодні вночі стався вибух на Байкало-Амурській магістралі в Північномуйському тунелі ім. Бессолова, який знаходиться в Бурятії.
«Це – фактично єдиний серйозний шлях залізничного сполучення між Росією та Китаєм. І наразі цей шлях, який країна-агресор використовує у тому числі й для військових поставок, паралізовано», – пише видання.
За словами співрозмовника, за цим підривом стоїть СБУ, хоча у самій спецслужбі наразі ці події не коментують.
«Під час руху вантажного поїзда спрацювали чотири вибухових пристрої. Зараз на місці працює ФСБ, залізничники безуспішно намагаються мінімізувати наслідки спецоперації СБУ», – розповів співрозмовник.
У свою чергу журналіст Андрій Цаплієнко оприлюднив відео пожежі з місця підриву.
«Горить потяг, який проходив через Північномуйський тунель в Посії. Загалом потяг тягнув 41 цистерну з паливом, три цистерни з авіаційним паливом та шість вагонів із чорним металом». – написав він у Telegram.
Північномуйський хребет був одним із найскладніших ділянок при будівництві Бама. До відкриття Північномуйського тунелю потяги прямували обхідною гілкою, прокладеною через перевал по сідловині хребта. Перший варіант обходу, завдовжки 24,6 км, був споруджений у 1982-1983 роках; при його будівництві допускалися ухили до 40 ‰ (тобто до 40 метрів підйому на кілометр відстані). Через це через цю лінію могли прямувати лише вантажні потяги завдовжки лише кілька вагонів; рух пасажирських поїздів було заборонено (через перевал людей возили автобусами). У 1985—1989 роках було збудовано нову обхідну гілку завдовжки 64 км, що складається з численних крутих серпантинів, з високими віадуками та двома петлевими тунелями (старий обхід згодом був розібраний). Популярність отримав «Чортів міст», віадук довжиною 360 метрів, розташований у крутій кривій на ухилі через долину річки Ітикіт, що стоїть на двоярусних опорах. Потяги рухалися звивистим шляхом між сопками з максимальною швидкістю 20 км/год, ризикуючи потрапити під схід лавини. На підйомах виникала потреба підштовхування поїзда. Ділянка вимагала великих витрат на утримання шляху та забезпечення безпеки руху.
Максимальна глибина тунелю від поверхні близько 1 км, діаметр тунелю без обробки 9,5 м. Зважаючи на складність гідрогеологічних умов була також споруджена випереджувальна розвідувально-транспортна дренуюча штольня меншого діаметру і сполучена з основним тунелем збійками через кожні 150-200 м. для відведення води, вентиляції, службових потреб з обслуговування тунелю, для доставки обладнання та персоналу з обслуговування тунелю в ній прокладено вузькоколійну залізницю.