Мінфін США розіслав листи близько 30 фірмам, що контролюють до сотні нафтових танкерів, у яких міститься попередження про тюремне ув’язнення в разі порушення цінової стелі для російської нафти.
Про це пише Bloomberg з посиланням на копії листів, що опинилися в розпорядженні видання, а також на інформацію, отриману від менеджерів двох страхових компаній.
«Згідно з копією одного з листів, Мінфін США просив надати велику інформацію і документацію про постачання і причетні до них організації. Мінфін погрожував тюремним ув’язненням, якщо одержувачі не виконають вимоги в повному обсязі», — зазначає Bloomberg.
Офіційні особи двох страховиків також заявили, що тон розмов з американською владою змінився в останні тижні.
Влада США підкріпила листи санкціями проти кількох конкретних суден та їхніх власників. Поки що це були маловідомі компанії, більшість із яких зрештою належать державній російській танкерній компанії «Совкомфлот».
Нарешті Вашингтон почав по-справжньому тиснути… Російські нафтовики почали відчувати складнощі з пошуком танкерів під свої барелі після того, як США почали вводити санкції проти «тіньового флоту» Кремля і запустили розслідування, яке охопило три десятки суднових перевізників у всьому світі. Про це 24 листопада повідомило інформагентство Reuters з посиланням на свої джерела.
Нафтові компанії, які займаються експортом через порти Балтійського моря, не можуть знайти судна під частину вантажів з відправкою в листопаді, розповів трейдер, який працює в регіоні.
Від роботи з російською нафтою відмовилися три великі грецькі танкерні компанії — Minerva Marine, Thenamaris і TMS Tankers.
Проте рішення США ввести санкції проти п’яти танкерів, які возили російську нафту за цінами вищими за 60-доларову стелю, змінило ситуацію.
Перебоїв із постачанням безпосередньо нафти, за словами співрозмовників агентства, поки що не спостерігається, але вартість фрахту злетіла: орендувати судно до Індії коштує $10-11 млн, хоча на початку жовтня це було $8 млн, а у вересні — лише $5 млн.
Нафтовики змушені все більше покладатися на «тіньовий флот» — старі, списані на металобрухт танкери, які ходять із вимкненими транспондерами, щоби втекти від санкцій.
У жовтні американський Мінфін вніс до «чорних списків» танкери Yasa Golden Bosphorus та SCF Primorye, зареєстровані на компанії з Туреччини та ОАЕ. У листопаді під санкції потрапили ще три судна — Казань, Ліговський проспект і NS Century, які належали судноплавним операторам у Дубаї. Всі вони були викриті в порушенні «цінової стелі», яка забороняє возити нафту російського походження за ціною, вищою за $60 за барель.
Загалом під розслідуванням американського Мінфіну перебувають близько 100 танкерів. Їхніх власників підозрюють у порушенні санкцій проти Росії і, зокрема, «стелі» цін.