Країни Євросоюзу погодили пропозицію Єврокомісії підтримати Україну кредитами та грантами на суму 50 млрд євро протягом наступних чотирьох років. Про це сказав єврокомісар з питань бюджету Йоганнес Хан, повідомив телеканал Sky News 30 листопада.
Тут слід розуміти, що на відміну від американської допомоги, більшість цих коштів кредитні. Хоча й висока ймовірність того, що ці кредити рано чи пізно нам спишуть…
Вказано, що уряди ЄС ведуть перемовини щодо перегляду довгострокового бюджету блоку після того, як Комісія запропонувала, щоб країни-учасниці виділили додаткові кошти до спільного бюджету, більшість з яких для України.
«Центральне – це підтримка України. Це ніхто не заперечує, навіть за масштабом», – сказав Йоганнес Хан.
Нагадаємо, 17 жовтня Європарламент підтримав ініціативу Єврокомісії щодо створення Фонду допомоги Україні Ukraine Facility на 50 млрд євро на 2024-2027 роки.
Ukraine Facility передбачає виділення кредитів на загальну суму 39 млрд євро на строк до 35 років з пільговим періодом до 2034 року. Ще 8 млрд євро – це гранти в межах Української інвестиційної рамки, це фінансування надходитиме через МФО.
Крім того, програма передбачає 2,5 млрд євро на гранти, технічну допомогу та інші заходи підтримки, у т.ч. покриття відсотків за кредитами на 39 млрд євро (орієнтовно 1-1,5 млрд євро), фінансування робіт із притягнення РФ до відповідальності, а також близько 500 млн євро на адміністрування самої програми Ukraine Facility.
Як повідомлялося, Євросоюз вже надав Україні різну допомогу на 81 млрд євро з початку повномасштабного вторгнення Росії. У 2023 році лише фінансова допомога ЄС для України вже сягнула 16,5 млрд євро.
Нагадаємо, у США Конгрес досі не задовольнив запит Білого дому на фінансування України. Байден просить 61,4 млрд. доларів на рік. Республіканці вимагають певних поступок по питанню фінансування заходів на кордоні із Мексикою. Чим завершаться ці внутрішні баталії, невідомо, але саме від них залежить спроможність України протисояти Росії. Так, декілька Європейських країн планують на наступний рік збільшення витрат на зброю для України (Німеччина, Нідерланди, Данія…), однак без США цього буде недостатньо.