Зазначається, що 56-річний Рютте вже має міцний консенсус серед багатьох членів НАТО щодо того, що він отримає цю посаду, коли в жовтні 2024 року закінчиться термін повноважень Столтенберга. Разом з тим, це ще не вирішене питання, оскільки до перегонів можуть долучитися інші кандидати.
За словами одного із неназваних співрозмовників видання, уряди Нідерландів та США контактували щодо шансів посадовця приблизно в той час, коли минулого місяця він заявив, що відкритий для роботи в НАТО. Втім, сам Рютте безпосередньо не контактував зі своїми американськими колегами.
Як розповів інший співрозмовник, США вже двічі пропонували прем’єру Нідерландів цю роль. Раніше він відмовився від цієї пропозиції, бо не думав, що його кабінет розвалиться так швидко.
Як пише видання, офіційна підтримка США зміцнить позиції Рютте як наступної людини на чолі НАТО. Його уряд зміцнив зв’язки між США і Нідерландами, коли вони разом обмежили певні види торгівлі з Китаєм (ринок мікрочипів).
Як зазначається, нідерландський лідер також може бути краще за інших кандидатів підготовлений до роботи з Дональдом Трампом, якщо той переможе на президентських виборах у США 2024 року. Вважається, що посадовець має пристойні зв’язки з експрезидентом, який погрожував вивести США з Альянсу.
За словами одного зі співрозмовників, крім США, він, ймовірно, також отримає підтримку від таких країн, як Угорщина та Туреччина, з якими підтримував добрі стосунки за зачиненими дверима.
Східні країни-члени НАТО також можуть зрештою підтримати Рютте у світлі рішучої підтримки Нідерландів Україні у війні з РФ.
Видання зазначає, що союзники по НАТО хотіли б розглянути кандидатів з різних регіонів та з різними профілями, на відміну від нещодавніх генсеків, які були скандинавами або нідерландцями.
Нагадаємо, прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас «відкрита» до призначення її генеральним секретарем НАТО.
Раніше повідомлялося, що міністр оборони Великобританії Бен Воллес заявив, що хотів би стати наступним генсеком Північноатлантичного Альянсу після відставки Єнса Столтенберга.
Сьогодні у Нідерландах вибори
У Нідерландах 22 листопада розпочалися парламентські вибори, результати яких визначать, хто стане наступним прем’єр-міністром та замінить очільника уряду Марка Рютте. Дільниці для голосування відкриті з 7:30 ранку за місцевим часом і зачиняться о 21:00, коли національний мовник NOS опублікує перший екзит-пол.
Опитування свідчать, що принаймні три партії, включно з ультраправими, можуть розраховувати на перше місце. Явний лідер напередодні голосування так і не визначився.
Лідерство в опитуваннях розподілилось між праволіберальною Народною партією за свободу і демократію (VVD), яку багато років очолював Рютте, коаліцією «Ліво-зелених» і лейбористів (GroenLinks-PvdA) на чолі з колишнім віцепрезидентом Єврокомісії Франсом Тіммермансом і ультраправа «Партія свободи» (PVV) Герта Вілдерса. Жодна з партій не має шансів набрати більше 20% голосів.
Після виборів на Нідерланди чекають тривалі коаліційні переговори. Марк Рютте, який найдовше перебував на посаді прем’єр-міністра Нідерландів, заявив, що піде з політики, як тільки після виборів буде сформована нова коаліція.
Нагадаємо, у липні уряд Нідерландів на чолі з прем’єр-міністром Марком Рютте подав у відставку. Таке рішення він пояснив розбіжністю у міграційному питанні — партії не змогли домовитися про заходи щодо скорочення кількості біженців.