У Євросоюзі у п’ятницю, 8 грудня, досягли попередньої політичної домовленості про газове регулювання, що дозволить країнам-членам заборонити імпорт скрапленого газу з Росії та Білорусі, повідомили у Раді ЄС.
Зазначається, що Європейський парламент і Рада ЄС досягли згоди щодо постанови, яка встановлює загальні правила внутрішнього ринку для поновлюваних та природних газів та водню. Мета закону — полегшити проникнення в енергетичну систему поновлюваних та низьковуглецевих газів, зокрема водню та біометану.
Регламент міститиме положення, що дозволяють державам-членам ЄС вводити обмеження на постачання природного газу, включаючи скраплений природний газ з Росії чи Білорусі, з метою захисту основних інтересів безпеки країн або Євросоюзу.
«Ця угода принесе багато переваг споживачам і нашій планеті. Це скоротить наше використання викопного палива та зменшить нашу залежність від імпорту викопного палива. Це дозволить перейти на відновлювані джерела енергії та посилити безпеку постачання. І що важливо, це захистить споживачів», — заявила міністр з екологічних перетворень та демографічних проблем Іспанії Тереза Рібера Родрігез.
Після вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 країни ЄС поступово знизив свою залежність від російських енергоносіїв. Однак, як і раніше, ЄС отримує з РФ близько десятої частини постачання газу, включаючи постачання СПГ. Деякі держави-члени, зокрема Австрія та Угорщина, як і раніше, сильно залежать від постачання з Росії.
Незважаючи на війну, Україна дозволяє російському газу проходити через свою територію до таких країн, як Австрія, Словаччина, Італія та Угорщина. Поточний обсяг транзиту становить 42 млн кубометрів на добу.
Раніше ЗМІ повідомляли, що Євросоюз досі імпортує 50% російського скрапленого газу, а покупцями російського СПГ є до десятка європейських країн. При цьому Іспанія, Бельгія та Франція наростили імпорт СПГ з Росії.