У Каннах 25 травня завершився 77-й кінофестиваль, і більшість призів журі фестивалю присудили фільмам, що оповідають про жіночу долю.
У Каннах 25 травня завершився 77 кінофестиваль. Багато хто згадував “канське диво” 30-річної давнини: перемогу в основному конкурсі американського фільму “Кримінальне чтиво” Квентіна Тарантіно, який вплинув на кінематограф у наступні десятиліття.
Цього року головний приз “Золота пальмова гілка”, який, до речі, коштує 20 тисяч євро, дістався фільму “Анора” американського режисера незалежного кіно Шона Бейкера. Сюжет розповідає про кохання між сином олігарха та стриптизеркою. Багато критиків заздалегідь прогнозували перемогу фільму. Після закінчення показу глядачі аплодували 9 хвилин, що в Каннах не рідкість. Фільм має феміністський погляд та спрямований на підтримку всіх секс-робітниць. Про це заявив Бейкер після здобуття призу.
Другий за значимістю приз Гран-прі отримав також фільм про жінок. Картина індійської жінки-режисера Паяли Кападіа розповідає про двох медсестер, які працюють у будинку для літніх людей, які вирішили вирушити в подорож. Фільм “Все, що ми уявляємо як світло” також присвячений нелегкій долі індійських жінок, які не належать вищій касті.
Спеціальний приз журі дістався іранському режисеру Мохаммаду Расулофу, який напередодні фестивалю втік з Ірану, оскільки був засуджений до 8-річного ув'язнення за відкриту позицію проти уряду країни. Його фільм “Насіння священного інжиру” також про жінок. Дії розгортаються в Тегерані на тлі протестів 2022-2023 років, які виникли через загибель молодої дівчини Махси Аміні. Імовірно, вона померла в ході розгляду справи Повчального патруля про “неналежне носіння хіджабу”. У головного героя фільму, судді, зник пістолет. У зв'язку з протестами на вулицях він починає параноїдально підозрювати в крадіжці своїх членів сім'ї, дружину та двох дочок. У фільм увійшли документальні сцени протестів, зняті на мобільний телефон. Критики відзначили “влучне і витончене” зображення конфлікту між традицією та прагненням до свободи. Після закінчення перегляду овація тривала 12 хвилин.
Приз за найкращу режисуру дістався португальському фільму “Велика подорож” Мігела Гомеша. Головний герой картини – британський службовець у Бірмі, який втікає від нареченої у день весілля. Дія відбувається у 1917 році.
Приз за найкращий сценарій отримав американський режисер Коралі Фарж. Фільм “Речовина” назвали “феміністичним боді-хоррором”. Каріна висміює маскулінні погляди про те, як має виглядати жінка. Одну з головних ролей зіграла Демі Мур.
Призом за найкращу чоловічу роль нагородили Джессі Племонса. У новий фільм епатажного Йоргоса Лантімоса складається з трьох мало між собою пов'язаних історій. Картину назвали “казка-триптих”. Одна про людину, яка вирвалася з-під контролю свого начальника і намагається знайти власне життя. Друга про чоловіка, який підозрює, що його зникла, але потім дружина, що повернулася, є самозванкою. І третя присвячена жінці, яка шукає відповідного чоловіка на роль духовного лідера у релігійному культі.
Приз за найкращу жіночу роль отримав “жіночий ансамбль” із фільму-мюзикл Жака Одіара “Емілія Перес”. Ними стали американська співачка Селена Гомес, американка домініканського походження Зої Салдана, мексиканка Адріана Пас та іспанська трансгендерна жінка Карла Софія Гарсон. Сюжет розповідає про те, як головна героїня допомагає голові наркокартелю пройти операцію зі зміни статі, щоб втекти від правосуддя.
Як і очікувалося, на церемонії закриття фестивалю творець “Зоряних війн” Джордж Лукас отримав почесну “Золоту пальмову гілку”. Нагороду вручав легенда кінематографа Фенсіс Форд Коппола, котрий у цьому конкурсі залишився без призу.
Важливо відзначити, що фільми, удостоєні призів на Канському фестивалі, зазвичай отримують ще багато нагород надалі.
Раніше повідомлялося, що один із найпрестижніших кінофестивалів розпочав свою роботу на Блакитному Березі: за головний приз, “Золоту пальмову гілку”, поборються найкращі режисери світу.
Нагадаємо також, що творці документальної стрічки “20 днів у Маріуполі” стали героями, здобувши Шевченківську премію за свій безцінний внесок у мистецтво.