Німеччина призупинила технічні переговори щодо постачання винищувачів, заявивши, що за умов підриву в Туреччині верховенства права та виборчої легітимності продовження угоди «неприйнятне з політичної та моральної точки зору».
Джерела в оборонно-промисловому комплексі Німеччини підтверджують, що фактично діалог з Анкарою зайшов у глухий кут. Ключова причина — зростаюче занепокоєння з приводу мілітаризації авторитарного порядку денного президента Реджепа Таїпа Ердогана.
Показово, що переговори щодо Eurofighter досягли піку лише за кілька днів до арешту Імамоглу
Винищувач Eurofighter Typhoon, що розробляється європейським консорціумом Eurofighter GmbH, до якого входять компанії BAE Systems, Airbus і Leonardo, — один з флагманів європейської бойової авіації. Окрім країн НАТО, його поставляють в деякі держави Близького Сходу.
Туреччина, прагнучи модернізувати свій застарілий парк F-16, спочатку націлювалася на американський F-35, але була виключена з проєкту після придбання російських зенітно-ракетних комплексів С-400. Вашингтон тоді вважав цей крок несумісним з інтересами НАТО та заблокував поставки.
Після цього Анкара спробувала вибудувати альтернативний шлях переозброєння, розпочавши переговори з консорціумом Eurofighter. Однак і тут на заваді знову стали політичні ризики. Німеччина, яка спочатку проявила обережний оптимізм і дозволила старт технічних переговорів, сьогодні демонстративно відходить від співпраці.
Знаково, що дискусії щодо Eurofighter досягли кульмінації лише за декілька днів до затримання Імамоглу.
Різке погіршення політичної обстановки після арешту Імамоглу викликало миттєву відповідь, і Німеччина «призупинила» процедуру
У березні 2025 року консорціум Eurofighter надіслав Анкарі чітку вартісну пропозицію на постачання 40 винищувачів, Туреччина готувалася до зустрічної відповіді. Проте різке погіршення політичної ситуації після затримання Імамоглу спровокувало негайну реакцію, і Німеччина «заморозила» процес. З огляду на наростаючу напруженість у відносинах Туреччини з Євросоюзом відновлення переговорів у найближчому майбутньому здається малоймовірним.
На тлі загострення міжнародної ізоляції турецьке керівництво продовжує шукати лазівки. В турецьких ЗМІ наполегливо поширюється версія про можливе повернення Анкари до обговорень щодо F-35 у випадку, якщо Туреччина відмовиться від комплексів С-400 або передасть їх на базу НАТО в Інджирліку.
Причиною став березневий телефонний діалог між Ердоганом і Дональдом Трампом, який завершився похвалою на адресу турецького президента. Насправді ж подібний сценарій виглядає вкрай сумнівно. І не лише через структурні розбіжності в НАТО, але й зважаючи на зростаючу геополітичну конфронтацію Туреччини з Ізраїлем, Грецією та грецьким Кіпром у районі Східного Середземномор’я.
Попри успішні випробування KAAN, літак поки що базується на двигуні від американського винищувача F-16
В умовах зовнішньополітичної турбулентності та загострення недовіри з боку союзників Туреччина все активніше робить ставку на власну оборонну промисловість. Розробка безпілотників (зокрема, проєкт Bayraktar Kızılelma) та створення вітчизняного винищувача п’ятого покоління KAAN стали наріжними каменями цієї стратегії.
Водночас шлях до стратегічної автономії довгий і сповнений обмежень.
Хоча випробування KAAN були плідними, літак на даний момент використовує двигун від американського винищувача F-16, що викликає сумніви щодо його відповідності вимогам п’ятого покоління. З цієї причини перспективи повноцінного виробництва винищувача KAAN залишаються невизначеними, а залежність від іноземних деталей — гострою.
За оцінками військових експертів, у найближчому майбутньому Повітряні сили Туреччини, зважаючи на поточні технічні та політичні обмеження, будуть змушені спиратися на вдосконалені F-16 та прогресуючу систему безпілотних літальних апаратів.
Водночас можливість придбання сучасних західних винищувачів буде ускладнена до тих пір, поки внутрішня політична ситуація в Туреччині не припинить породжувати систематичну відразу у її союзників по блоку.